poniedziałek, 2 września 2019

Azerbejdżan

Azerbejdżan to drugi z czterech krajów  odwiedzonych przez nas podczas kaukaskiej wędrówki.  To miejsce, które było największą niespodzianką, i które zrobiło na nas największe wrażenie. 
Azerbejdżan jest krajem świeckim, choć 95% mieszkańców to muzułmanie (85% - szyici, 15% - sunnici).  Jakże przyjemne, a zarazem symboliczne, było zrzucenie chust i zdjęcie wierzchnich okryć na granicy irańsko-azerbejdżańskiej w Astarze!  Cudowne chwile! 
Azerbejdżan to najbardziej liberalny muzułmański kraj na świecie.  Alkohol dostępny wszędzie i za niewielkie pieniądze. Papierosy bardzo tanie. Dniem wolnym od pracy, jest niedziela, a nie tak jak w większości krajów, gdzie wyznawany jest islam - piątek. Kobiety ubrane zwykle po europejsku. 


Czy wiesz, że:
- Azerbejdżan był pierwszym krajem demokratycznym na wschodzie,
- prawa wyborcze kobiety uzyskały tu dwa lata wcześniej niż Amerykanki,
- nowa ŁADA kosztuje ok. 3 tys euro,
- 1 litr benzyny to ok 90 kapików, a więc 1,80 zł, a ropy ok. 1,20 zł,
- mieszkańcy tego kraju nie chcą być nazywani Azerami. Mówią o sobie Azerbejdżanie i chcą, by tak właśnie ich nazywać,
- Azerbejdżan w porównaniu z Iranem jest krajem drogim. W Astarze, mieście na granicy  irańsko-azerbejdżańskiej, zaskoczyła  nas ogromna ilość przygranicznych handlarzy, tzw. mrówek, przenoszących z Iranu towar najróżniejszego sortu.
-  palenie papierosów przez kobiety w miejscach publicznych nie jest dobrze przyjmowane,
- krowy spacerujące drogą są "sprawcami" wielu wypadków . Rocznie dochodzi z ich udziałem do ok. 4,5 tys. kolizji, z ok. 2 tysiącami ofiar śmiertelnych,- Polacy wnieśli duży wkład w rozwój azerbejdżańskiej stolicy. Wśród nich byli wybitni uczeni, architekci i inżynierowie. Na zdjęciu niżej jeden z najpiękniejszych budynków w Baku, zaprojektowany przez Józefa Płoszko-The Ismailiyya Palace,
- pola naftowe  Baku okazały się idealnym miejscem do kręcenia scen z filmu o tajnym agencie 007 Świat to za mało z Piercem Brosnanem,
- sceny jednej z ulubionych polskich komedii - Jak rozpętałem II wojnę światową również kręcono w Baku. Reżyser filmu, Tadeusz Chmielewski, wspominał, że w trakcie kręcenia filmu krwi napsuli mu azerbejdżańscy statyści, którzy nie chcieli mówić po rosyjsku i nie słuchali jego poleceń.
- Baku było jednym z bardzo ważnych przystanków na życiowej drodze bohatera Przedwiośnia, Cezarego Baryki. Pamiętacie powieść S. Żeromskiego?
- prezes LUKOIL-u, Wagit Alekperow, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, jest pochodzenia azerskiego
- utarła się ponoć opinia, że Azerbejdżanie są nieufni wobec obcych, zamknięci w sobie. Odniosłam zupełnie inne wrażenie,
- Azerbejdżanie nie cierpią Ormian. Powodem jest nierozstrzygnięty konflikt o Górski Karabach. Większość organizacji międzynarodowych uznaje Górski Karabach za azerbejdżański, jednak to Ormianie mają nad nim kontrolę.
- Heydar Aliyev - zwany jest ojcem narodu. Polityk i prezydent Azerbejdżanu. Zmarł w 2003 r. Billboardy z jego wizerunkiem, portrety wiszą w zasadzie wszędzie. Wzdłuż ulic, na skrzyżowaniach, w gabinetach czy sklepach.


- o Azerbejdżanie mówi się: Baku i reszta kraju. Średnia płaca w stolicy wynosi ok. 550 manatów(ok. 1100 zł), w innych rejonach - 20-30% mniej.
- na ponad 40 sztucznych wyspach (Khazar Islands) na Morzu Kaspijskim,  miało powstać miasto przyszłości, w którym miało zamieszkać milion osób. Mnóstwo szkół, szpitali, restauracji, galerii handlowych, kin, teatrów... . I najwyższa wieża świata. Gigantomania na poziomie tej dubajskiej.
Zakończenie inwestycji planowano na 2025 r. Na dzień dzisiejszy powstało kilka wysp, a na nich ok. 20 budynków.
Od 2014 r. sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszyła, co było wynikiem spadku cen ropy. Odbiło się to i na realizacji projektu. 

Brama wjazdowa na Khazar Islands

LENCORAN
50-tysięczne miasto nad Morzem Kaspijskim, położone ok. 40 km od granicy z Iranem

.

BAKU, 
stolica, największe miasto nad Morzem Kaspijskim.  Niesamowite miejsce, bardzo urodziwe, czyste, nowoczesne, widać w nim rozmach.  Były momenty, że zastanawiałam się, czy czasem bezwiednie nie teleportowałam się do Emiratów.


Baku - Ogniste Wieże (Flame Towers), znajdujące się w centrum starego miasta. To zespół trzech wieżowców, z których jeden ma charakter hotelowy, drugi - biurowy, trzeci - mieszkalny. Kształt wież nawiązuje do ognia, symbolizuje siłę i wieczność. Zewnętrzne ściany pokrywają ledowe ekrany, które pozwalają po zmroku obserwować niesamowicie efektowne wizualizacje.Baku, Stare Miasto (Icheri Sheher),

wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 


Baku, Baszta Dziewicza z XII w

Popiersie z brązu poety Aliagi Vahid

Baku - Centrum Kultury Heydara Aliyeva wg projektu Zahy Hadid. W 2014 r. otrzymało nagrodę Projekt Roku.Okolice Centrum Heydara Aliyeva
   
Baku - Wzgórze Męczenników (Şəhidlər Xiyabanı),
miejsce upamiętniające ofiary radzieckiej interwencji w styczniu 1990 r.
Baku - Prospekt Nafciarzy,
promenada biegnąca wzdłuż wybrzeża


Baku - Muzeum Dywanów,
prezentuje wielowiekową sztukę tkania dywanów azerskich. Budynek ma bardzo oryginalny i charakterystyczny kształt  dywanu zwiniętego w rolkę.


Baku - Plac Fontann,
tętniące życiem reprezentacyjne miejsce miasta

Baku - Icheri Sheher - stacja metra,
z wejściem w kształcie piramidy


  
Baku - Crystal Hall (hala kryształowa),
hala widowiskowo-sportowa, w której w 2012 r. miał miejsce Konkurs Piosenki Eurowizji


Baku - Caspian Waterfront Mall (Centrum handlowe)
Pierwsze skojarzenie - gmach opery w Sydney. Okazuje się, że forma inspirowana była nie tylko najbardziej znaną australijską budowlą, ale także  ośmioramienną gwiazdą, będącą symbolem Azerbejdżanu.  Świetna lokalizacja, wspaniałe widoki na Morze Kaspijskie. Nic, tylko kupować, relaksować się i delektować się przysmakami w licznych restauracjach. Niebawem centrum będzie oddane do użytku.Baku - Stadion Olimpijski,
obiekt otwarty w 2015 r. na blisko 70 tys. widzów. Podczas finałów Euro 2020 planowane są cztery mecze.


Baku - ulica  Nizami, 
to główny deptak i ulica handlowa


Baku -migawki,
Baku - platformy wiertnicze,
 


GOBUSTAN,
przepiękny Park Narodowy, wpisany w 2007 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Niesamowite, dobrze zachowane petroglify (ryty naskalne), przedstawiające życie i wierzenia dawnych mieszkańców tego rejonu, niektóre nawet sprzed 20 tys. lat.
WULKANY BŁOTNE,
 z 700 występujących na całym świecie, tu jest ich prawie czterysta. Dojazd - starymi ładami lub" żigulakami".


 ATASZGAH,
świątynia ognia, święte miejsce zoroastrian


JANARDAG,
płonąca góra. Wydzielający się gaz ziemny w wyniku zetknięcia z tlenem zamienia się w ogień już od kilku tysiącleci. Nawet największa ulewa nie jest w stanie go ugasić. Miejsce otrzymało status historycznego rezerwatu. 
 

Mauzoleum szejka DIRI BABY,
we wsi Maraza. Dwukondygnacyjny budynek wkomponowany w pionową ścianę skalną, usytuowany naprzeciwko starożytnego cmentarza. Moim zdaniem dzieło sztuki.
SZEMACHA (Şamaxı),
20-tys. miasto leżące ok. 120 km od Baku. Dawniej jedno z ważniejszych miast leżące na Jedwabnym Szlaku.

Szemacha - Meczet Piątkowy,


Szemacha - Yeddi Gumbez,
cmentarz z kopułowymi grobowcami rodziny lokalnych władcówMost na trasie do Lachicza,
 Przeprawa tą chyboczącą konstrukcją wywoływała dreszczyk emocji.LACHICZ,
wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cudna wieś położona z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Aby do niej dotrzeć, trzeba pokonać wąską, krętą, położoną wzdłuż skał drogę. I to nie autokarem, ale osobówką lub niewielkim busem.


Kish,
wieś oddalona 5 km od Szeki. Słynie z XII-wiecznego kościoła albańskiego. Nieopodal znajduje się popiersie Thora Heyerdahla. Ten norweski podróżnik i etnograf zainteresował się wykopaliskami archeologicznymi w okolicy kościółka.SZEKI (Şəki),
urokliwe miasto położone 700 m.n.p.m., ważny punkt Jedwabnego Szlaku. Najbardziej znaną budowlą jest XVIII wieczny letni pałac chanów, dawnych władców. Niestety, ze względu na remont po uszkodzeniu przez konar platanu, nie jest czasowo udostępniany turystom.
Drugim ważnym miejscem jest Karawanseraj z XVIII w., czyli dawny zajazd dla kupców. Dziś w tym miejscu mieści się hotel.
 

Pałac chanów - Szeki

Karawanseraj - Szeki
Azerbejdżan mnie zachwycił, podobnie zresztą jak pozostałych uczestników wycieczki,  i z pełną odpowiedzialnością polecam Wam ten kierunek. 
Serdecznie pozdrawiam:)

54 komentarze:

 1. No popatrz- Azerbejdżan zawsze jakoś był poza moimi zainteresowaniami jako miejsce turystyczne, a tu okazuje się, że to takie naprawdę ciekawe miejsce. Zapewne już i tak tam nie pojadę, ale fajnie, że napisałaś o tym miejscu- tam naprawdę jest ładnie!
  I myślę, że znajdą się tacy co tam pojadą.
  Miłego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie Azerbejdżan zachwycił i zaskoczył. Spodziewałam się raczej takiego dość zapyziałego kraju, a tu taka niespodzianka. Kolejny azjatycki tygrys ...

   Usuń
 2. Przede wszystkim dziękuję Ci za tą podróż... ja myśę, że spodobałoby sę tam mojej rodzinie.
  Przeniosłaś mnie tam tak umiejętnie, w naturalny sposób, że uśmiech mi pozostał i zaświtała myśl nowa... a możeby tak tam?
  Uściski Dorotko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiu,
   koniecznie tam... Nie będziecie żałować.
   Również ściskam:)

   Usuń
 3. Jest co oglądać i podziwiać:)))piękna fotorelacja:)))Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała relacja z podróży z chęcią bym tam pojechała

  OdpowiedzUsuń
 5. Spacer z Tobą po Azerbejdżanie to sama przyjemność... tyle ciekawostek i ważnych informacji... dziękuję Dorotko ;). Cudowna podróż, tyle ciekawych miejsc ;). Muszę sobie przypomnieć lekturę "Przedwiośnie", tym razem przeczytam z przyjemnością bez stresu przed szkołą i lekcją języka polskiego :). Pozdrawiam i serdeczności przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu, cieszę się, że wybrałaś się ze mną na spacer po Azerbejdżanie. Miło mi tym bardziej, że wędrówka Ci się podobała. Zapraszam na następne.
   Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 6. Wspaniała wycieczka pełna cudownych widoków. Stare budowle na tle nowoczesnych wieżowców i ten most wiszący. Cyba bym nie weszła na niego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. znajomi byli w to lato w Baku i wrócili zachwyceni. Piękne zdjęcia, ciekawe miejsce na wakacje;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy uczestnicy wycieczki, bez wyjątku, byli Azerbejdżanem zachwyceni:)

   Usuń
 8. 3 tys euro? Naprawdę? No drogo ;)
  ależ tam przyprawy i owoce, warzywa muszą pachnieć i architektura piękna <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieprawdopodobnie brzmi ta cena samochodu. I to nowego. Nasz pilot upewniał się, czy to prawda i potwierdził tę informację lokalny przewodnik i kierowca autokaru:)

   Usuń
 9. Przepiękna relacja z wyprawy, z ogromna przyjemnością obejrzałam zdjęcia i przeczytałam Twoją relację <3
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, Agnes, że podoba Ci się mój wpis.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 10. Super wycieczka, bardzo lubię czytać i oglądać zdjęcia z Twoich podróży :) parę lat temu mąż mnie namawiał na wyprawę do Azerbejdżanu, ale w końcu nie pojechaliśmy, a teraz zaczynam żałować :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest czego żałować, Madziu. Ale, jak to mówią, co się odwlecze....
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 11. Dzień dobry :)
  Tyle informacji w jednym poście aż kręci się w głowie z wrażeń :) Jestem zaskoczona Azerbejdżanem, nie wiedzieć czemu, spodziewałam się raczej drugiego hmmm, na przykład Bankoku, zderzenie dwóch światów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei spodziewałam się raczej biedy, a tu taka niespodzianka:)

   Usuń
 12. Bardzo ciekawe informacje. Nigdy nie byłam w Azberbejdżanie, nie wiem czy kiedykolwiek będę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życie pisze różne scenariusze, więc kto wie...
   Serdeczności przesyłam:)

   Usuń
 13. Bardzo ciekawa relacja z podróży. Kraj ciekawy, najbardziej mnie zainteresowały wulkany błotne - nigdy o nich nie słyszałam. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Krysiu. Przed wizytą w Azerbejdżanie też o takich wulkanach nie słyszałam:)

   Usuń
 14. Świetne zdjęcia :D Będą super pamiątką z takiej wycieczki :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wróciłam jeszcze raz, obejrzeć cudne zdjęcia i popatrzeć na miejsca, których pewnie nie będzie dane mi obejrzeć w realu :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Przed przeczytaniem Twojego wpisu do głowy by mi nie przyszło, aby w ogóle myśleć o zwiedzaniu takiego kraju jak Azerbejdżan - a tam jest po prostu niesamowicie! Dziękuję Ci za tą relację, mam nadzieję, że kiedyś i ja zobaczę te wszystkie perełki na własne oczy:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie Azerbejdżan bardzo zaskoczył. Przed wyjazdem moje wyobrażenia o tym kraju były zupełnie inne.

   Usuń
 18. Jestem zauroczona wszystkimi zdjęciami <3 Przepiękne miejsce, warte odwiedzenia. Super, że odkrywasz i pokazujesz nam takie perełki :)
  Jedynie na ten mostek nie miałabym odwagi wejść ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Azerbejdżan jest niewątpliwie miejscem, które warto odwiedzić.
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 19. Dorotko byliście na wspaniałej wyprawie :) jestem pod wrażeniem informacji jakie nam przekazała. Azerbej2to bardzo interesujące miejsce i warte odwiedzin :) zapisałam na listę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez dwóch zdań, Aniu, jedźcie do Azerbejdżanu:)

   Usuń
 20. Dorotka podziwiam was że macie tyle cierpliwości co do zwiedzania takich krajów ,mi wystarczy Bałtyk ale całą lekturkę czytam z zainteresowaniem pozdrawiam was

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tereniu, uwielbiam podróżować, ale wiem, że nie wszyscy lubią taki sposób spędzania czasu. Cieszę się, że czytasz moje ciekawostki z podróży. Dziękuję:)

   Usuń
 21. No moja droga chyba jeszcze na żadnym blogu nie spędziłam tyle czasu czytając jak fascynująco piszesz o swoich wyprawach. Wspaniałe wyjazdy opisujesz. Dziękuję bo mi pewnie nie będzie dane tego zobaczyć. Pozdrawiam :-).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alu, swoim wpisem sprawiłaś mi ogromną przyjemność. Dziękuję bardzo. Nigdy nie wiadomo, co w życiu nas czeka. Może jednak będzi Ci dane zobaczyć Azerbejdżan. Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 22. Szczerze mówiąc wznosisz do mojego świata mnóstwo wiedzy.
  Podziwiam Cię za starannie przygotowane posty i cale mnóstwo zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi bardzo z tego powodu. Serdecznie pozdrawiam:)

   Usuń
 23. Nie byłam jeszcze w Azerbejdżanie, ale może kiedyś uda mi się odwiedzić :) Wspaniałe kompendium wiedzy podróżniczej.

  OdpowiedzUsuń
 24. For their attractive looks and satisfactory escort services, Chandigarh Call Girls are very popular. They're very sensitive, sweet, beautiful and smart. I have a very good power of perception and psychology. They can read their men's faces easily and provide them with specialized Escorts Service in Chandigarh to suit their needs.

  OdpowiedzUsuń

 25. Welcome to our hight quality Mumbai Escort Agency. When you are looking best female escorts in Mumbai then this is right services for you. it may be hard to find and good escort services in entire city which provides cute and energetic escorts in Mumbai that look just good as appeared in pictures or better than their pictures. Sometimes portfolio hides the much deterioration about them. So pictures and physical appearence, both are different things. mumbai is a well-known city around the world.

  Model escorts in mumbai

  Callgirls in mumbai

  Housewifes in mumbai

  Mumbai escorts

  College girls in mumbai

  OdpowiedzUsuń
 26. You're at the ideal spot on the off chance you're looking for some enjoyment Escorts in Jaipur to make your body easier on your visit. Here we have on our site the best and best free escorts. What encourages you to recall your visit and will remember it all the time in your life? Call us and give us a favourable position as sensibly as possible from the most significant moment of your life with the free call of young ladies. The Escort Service in Jaipur is the one that lets your passion come out. We usually keep searching around the nation for the young ladies.
  Udaipur Call Girls
  Malviya Nagar Call Girls

  OdpowiedzUsuń
 27. Due to my high-class services and beautiful female Escorts, we have emerge as the most winning and capable Escort Service in Zirakpur. Our hot and burning Escorts girls will serve you with the most seductive sex acts, in agreement with your tastes. With the aid of satisfactory sex acts like blowjob, deep throat oral sex with no a condom, handwork, body to body influence, striptease, doggie style, and many more, our escorts are expert sufficient to plea to your sexual preference.

  OdpowiedzUsuń
 28. Be that as it may, it usually matters most to choose an ideal choice for you. Picking one along these lines as shown by your needs guarantees complete satisfaction Escorts in Greater Noida. If you are unable to decide who to pick, you may take the assistance of our specialists. They'll help you arrive at your ideal lady. In order to connect with our specialists and Greater Noida Escorts on an ongoing basis we have online talk option and dating application.
  Escort in Greater Noida
  call girls in Greater Noida
  escort service in Greater Noida
  Russian escort in Greater Noida

  OdpowiedzUsuń