piątek, 24 lutego 2017
Kahlua
Bohaterem dzisiejszego posta jest 20%, ponoć jeden z najlepiej sprzedających się na świecie, meksykański likier. I choć jest kawowy, to smakuje zupełnie inaczej niż inne kawowe likiery.
25 lat temu, u koleżanki, po raz pierwszy miałam okazję delektować się drinkiem z Kahluą. Była to uproszczona wersja drinka znanego pod nazwą Alfonso XIII (proporcje: 1/3 likieru, 2/3 mleka oraz kilka kostek lodu). Dla mnie wielkie odkrycie!
Choć ćwierć wieku temu trunek ten był w Polsce trudno dostępny, udało nam się kilka razy flaszeczkę zdobyć. Dziś można go bez problemu kupić, ale do tanich nie należy. Butelka o pojemności 700 ml kosztuje ponad 70 zł.
W 1995 r. mój mąż będąc na kilkumiesięcznym stażu w USA, spotkał się z mieszkającą w Nowym Jorku naszą wspólną koleżanką. No i ... Jola podarowała mu przepis na nasz ulubiony meksykański likierek Zaraz po powrocie "stażysty", zabraliśmy się do dzieła. Domowym sposobem Kahluę przygotowaliśmy kilka razy i śmiało mogę stwierdzić, że nie była gorsza od oryginału. Odpowiadała mi nawet bardziej, bo nie była tak bardzo słodka.
Z ilości składników z oryginalnej receptury można sporządzić tego trunku dla pułku wojska, więc w nawiasie podaję wersję okrojoną do 1/2.
KAHLUA - meksykański likier kawowy - przepis
Składniki (w oryginale podane były w uncjach, a niżej już przeliczone i podane wg naszych miar):
cukier - 2,25 kg (1.125)
woda - 6 i 3/4 szklanki (3,37)
laska wanilii - 15,24 cm (7,62)
wódka czysta - 2,27 l (1,135)
gliceryna spożywcza - 6 łyżek stołowych (3)
kawa rozpuszczalna granulowana (sucha) - 1 i 1/3 szklanki (0,66) (można ją kilka godzin "przemrozić" w zamrażalniku)
Wykonanie:
Część I
Do garnka wlać 6 szklanek wody, wsypać 2,25 kg cukru i wanilię. Gotować na wolnym ogniu 30 minut, często mieszając. Odstawić do wystudzenia.
Część II
Do drugiego naczynia wlać 3/4 szklanki wody i 6 łyżek gliceryny, wsypać kawę. Lekko podgrzewać do momentu osiągnięcia płynnej konsystencji.
2,27 l alkoholu wlać do wystudzonej mieszanki z części I, następnie połączyć z częścią II. Rozlać do butelek, zakręcić, odstawić na miesiąc i ... uzbroić się w cierpliwość. Przechowywać w suchym i ciemnym miejscu.
Pewnie zastanawiacie się, gdzie można kupić glicerynę spożywczą (nie kosmetyczną!)? Przed laty kupowałam w aptece, teraz można ją nabyć sklepach ze słodkimi dekoracjami cukierniczymi, tych stacjonarnych lub internetowych, np.tutaj, tutaj lub tutaj.
Kahlua jest składnikiem wielu ciekawych drinków. Oto przepisy na dwa z nich:
La cucaracha (karaluch)
1 część Kahlua
1 część tequila
Banana monkey (1 us fl oz - uncja = 29.57 ml)
1 i 1/2 uncji likieru kawowego Kahlua
1/2 uncji płynnej czekolady
1 uncja kremu kokosowego (Coco cream w puszcze można kupić w supermarketach lub użyć mleka kokosowego)
2 uncje mleka lub słodkiej 30% śmietanki
1/2 banana
kruszony lód
Wszystkie składniki zmiksować. Kalorii od groma, ale jak smakuje!!!
Na koniec zdjęcie pysznego drinka zawierającego Kahluę, niestety, nazwy nie pamiętam.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ładnie ten drink wygląda. Tego likieru nigdy nie piłam, ciekawa jestem jak smakuje ten zrobiony przez ciebie.
OdpowiedzUsuńLikier przygotowany z podanego przepisu jest dosłownie identyczny jak oryginalny, ale ciut mniej słodki. Pozdrawiam
UsuńChętnie skosztuję
OdpowiedzUsuńZapraszam, póki jeszcze jest!
UsuńMoja mama bardzo go zawsze lubiła,jedną butelkę trzymała ile się da, pijąc okazjonalnie;) ja osobiście alkoholu praktycznie nie pijam ;)
OdpowiedzUsuńPodczas urlopu, gdy nie muszę prowadzić samochodu, zdarza mi się wypić winko lub fajnego drinka. Poza tym - sporadycznie.
UsuńBrzmi ciekawie☺
OdpowiedzUsuńNie tylko brzmi, ale i smakuje ciekawie. Zachęcam do degustacji. Pozdrawiam serdecznie.
Usuń