czwartek, 30 marca 2017

W kraju kimchi, Samsunga, Hyundaia oraz Gangam Style



Koreę Południową odwiedziłam w lipcu 2016 r. i choć to sezon deszczowy, szczęśliwie  nie spadła ani jedna kropelka.  Z Paryża lot do Seulu. Dziś  można do tej stolicy lecieć bezpośrednio z Warszawy. Różnica czasu - 7 godzin.  U Koreańczyków - 24.00, a w Polsce już 7 rano. 
Seul to bardzo energetyczne, zachwycające  miasto. Supernowoczesne, z drapaczami chmur, z pyszną kuchnią.


Mnóstwo restauracji z niesamowitym jedzeniem. Na samo wspomnienie ślina ścieka po brodzie.

.



Czy ktoś z Was wie, gdzie można znaleźć podobieństwo między nami a Koreańczykami? Polacy kochają kiszoną kapustę. a Koreańczycy nie wyobrażają sobie kuchni bez kimchi.  To też kapusta, tyle że pekińska, kiszona ok. 3 tygodni w glinianych garach, z dodatkiem chili, czosnku i rzodkwi.  Czasami kisi się także inne warzywa. Podawane jest do wszystkich posiłków.  Smak kimchi jest zupełnie inny niż naszej kwaszonej kapusty, ale mnie bardzo przypadł do gustu.


Mimo że Koreańczycy lubią jeść i jedzą sporo, są bardzo szczupli. To ponoć zasługa ich zdrowej (opartej na warzywach i owocach morza), pikantnej kuchni. 
Na straganach rozstawionych wzdłuż ulic można znaleźć przepyszne jedzenie: pierożki, naleśniki, kluski i inne smakołyki, których nazw nie znam.  Taka różnorodność, że w głowie się kręci.





Chyba największą atrakcją dla turystów jest DMZ czyli nadgraniczna strefa zdemilitaryzowana - granica między Koreą Płd i Płn. To nie lada gratka dla zainteresowanych historią i wojskowością.


Korea słynie z uprawy żeń-szenia, panaceum na niemalże wszystkie dolegliwości, a na pewno na serducho, potencję i pamięć.


W Korei koniecznie trzeba wybrać się na targ rybny. Takie okazy można zobaczyć, których nawet w książkach się nie znajdzie.  Największym rybnym targiem jest Jagalchi w Busan.  Ryby i owoce morza sprzedają tu głównie kobiety:




Nasze zdziwienie i ciekawość budzili ludzie (także turyści) w hanbokach czyli koreańskich tradycyjnych strojach narodowych. Przewodnik - pan Karol -  wyjaśnił nam, że osoby ubrane w takie "wdzianka"  mają wolny wstęp do muzeów. Świetny pomysł.



Cmentarz wojsk ONZ, na którym pochowani są żołnierze (z 16 krajów) polegli w czasie wojny koreańskiej (1950 - 1953) -- bardzo dobrze utrzymany.


No i mój ulubiony temat - toalety!!! Podobnie jak w Japonii - pachnące, czyściutkie, błyszczące.  Te w hotelach i te w miejscach publicznych. 



Koreańczycy nie podejmują żadnych ważnych życiowych decyzji bez rad udzielonych przez astrologów czy wróżki. Kilka miesięcy temu głośno było o pani prezydent Korei Płd, która decyzje wagi państwowej podejmowała po konsultacji z samozwańczą szamanką. Na jednej z seulskich ulic można zajrzeć do jednego z kilkudziesięciu wróżbiarskich namiotów i dowiedzieć się, czy warto np. zagrać w Lotka?



Podobnie, jak w wielu innych krajach azjatyckich, opalenizna świadczy o niskim statusie społecznym. Koreańczycy bardzo dbają o swoją cerę, chronią się przed promieniami słonecznymi. Sklepy kosmetyczne oferujące kremy, maseczki i inne  specyfiki wybielające i zapewniające młody wygląd znajdują się jeden obok drugiego. Trzeba  przyznać, że  buźki, zarówno Koreanek jak i Koreańczyków, są tak gładkie jak przysłowiowe pupy niemowlaków.  Coś niesamowitego. Bardzo często zastanawiałam się, czy stosowanie kremów rzeczywiście ma tak znaczący wpływ na kondycję naszej skóry. No i w Korei znalazłam odpowiedź. 
Panie i panowie, dbajmy o siebie, wklepujmy rano i wieczorem balsamy, kremy i inne kosmetyczne dobrodziejstwa!
Świadectwem wręcz obsesyjnego fioła na punkcie  białej skóry  niech będą poniższe zdjęcia z plaży w Busan, kurortu i miasta portowego Korei Płd., jednego z największych portów świata




Koreański system edukacyjny uważany jest za jeden z najlepszych na świecie.  Podobnie jak w Japonii, osiągnięcia szkolne są najważniejsze. Nawet jeśli jesteś mało zdolny, braki możesz nadrobić bardzo ciężką pracą. Na uczniach ciąży więc ogromna presja, niosąca za sobą, niestety, "skutki uboczne". Młodzi ludzie nie wytrzymują, a ucieczką jest samobójstwo. Dobrze zdany egzamin warunkuje status społeczny zdającego. Ponoć w tym czasie, gdy trwają bardzo ważne państwowe egzaminy (rodzaj naszej  matury) wstrzymywany jest  ruch uliczny, a nawet lotniczy, by hałas nie przeszkadzał zdającym.



Koreańczycy dużo piją i statystyki stawiają ich na I miejscu w ilości spożytego na 1 osobę alkoholu. Do tradycyjnych trunków należy ryżowe soju  ( czyt. sodżiu).

 Jeśli będziecie mieć okazję ten kraj odwiedzić, polecam. To miejsce bardzo bezpieczne i przyjazne dla turysty.

18 komentarzy:

  1. Nigdy nie byłam w żadnym azjatyckim kraju, ale bardzo chętnie bym się wybrała. Piękne zdjęcia. Zachęcają do podróży :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jestem Azją zachwycona. Byłam w wielu azjatyckich krajach. Różnią się znacznie od siebie, ale wszędzie mi się podobało.

      Usuń
  2. O prosze ... Jakie niezwykle osoby poznaje sie w sieci .... Gdzie mi tam do Ciebie z tą moją łazęgą po okolicy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też zaczynałam od łazęgi po okolicy. Zresztą do tej pory to lubię.

      Usuń
  3. wspaniała podróż :) Akurat wczoraj oglądałam dokument o jedzeniu w Koeri, trochę zasmucił mnie fakt, że niezbyt lubią tam desery, a jak już jedzą to ryż z fasolką. Dziwny to deser. Ponoć dla nich słodkie smaki zabijają prawdziwy smak jedzenia. :)
    Z tych toalet to bym chyba nie wiedziała jak skorzystać:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Japonii i Korei przeważają słodycze na bazie ryżu z bardzo różnym nadzieniem, min. fasolowym. Jestem ich amatorką. Cukierni, w naszym rozumieniu, nie ma. Toaletowe ikonki są bardzo czytelne, więc na pewno nie miałabyś problemu.

      Usuń
  4. I takie podroze to ja rozumiem Uwielbiam takie klimaty Swietny material! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy pościk.
    O ile owoców morza nie spróbuję najprawdopodobniej nigdy to ciekawi mnie smak kimchi. Myślę, że i mi mogłoby przypaść do gustu;>
    Drzewa z cmentarza bardzo ładne, chciałabym posiadać takie iglaki.
    Muszę chyba polubić swoje blade lico (nie wiem czy dobrze odmieniłam).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kontakt mojego żołądka z owocami morza nastąpił całkiem niedawno, więc i Ty może kiedyś się zdecydujesz.

      Usuń
    2. Toalety ciekawe jednakowoż ja po skorzystaniu i tak musiałabym wziąć kompleksowy prysznic, no chyba, że posiadałabym taką w domku.

      Usuń
  6. Świetny wpis. Choć jestem lokalnym turystą to bardzo lubię czytać o takich podróżach. Polecam serdecznie blog Basi mozaika zycia. Pasujecie do siebie😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Polecony blog bardzo ciekawy. Na pewno będę tam zaglądać.

      Usuń
    2. Aniu, dziękuję za polecenie ;) faktycznie chyba podobnie nam w duszy gra ;)
      A Korea jest na mojej liście do odwiedzenia, choć dotąd jak ognia unikałam Azji cywilizowanej mocno i nowoczesnej, ale dla kimchi i innych specjałów mam ochotę tam polecieć :) Trochę się boję metalowych pałeczek, raz próbowałam nimi jeść i więcej energii straciłam na mozolne jedzenie niż dostarczyła w zjedzonym posiłku ;)

      Usuń
  7. Piękne zdjęcia, oglądałam je z zapartym tchem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że zdjęcia się podobały. Pozdrawiam.

      Usuń